Még 2011-ben láttam először ilyen, de inkább csak hasonló lámpa füzért, amikor egy kolléganőm rendelt ilyet a netről. Nagyon tetszett, de hát gyakornoki fizetésből vásárolni nem tudtam, és a munka+egyetem mellett készíteni sem... Nem baj, annál nagyobb volt a lelkesedés, amikor egy-két hete újra felfedeztem magamnak ezt az ötletet, és el kezdtem töprengeni rajta, hogyan is kellene megvalósítani. Kezdetben nagyon igyekeztem lemásolni pontosan azt, amit a boltban lehet vásárolni, és bevallom, először el is vette a kedvemet, hogy nem tudtam, hogyan is csináljam pontosan. Kerestem videókat youtube-on, de nem sok sikerrel. Az első labdákat rengetegszer tekertem fel, meg le, mire végre közelítettek ahhoz, amivel kezdtem megelégedni.
Tehát, az elkészítéshez a következőkre volt szükségem:
- vízibomba :-)
- hímző fonal
- decoupage ragasztó
- ecset
- matrac pumpa :D
- 10 izzós égősor
Attól függően, hogy mekkora méretű burákra van szükségünk, válogathatunk a különböző alapok közül. Így tekerhetjük a fonalat lufira, labdára, strandlabdára, de akár gimnasztikai labdára is. Mivel nekem viszonylag kicsire volt szükségem, ezért esett a választásom a vízibombára. Olcsóbb is, és a kevesebb műanyag kevésbé környezet szennyező. :-)
Hímzőfonal elég sok állt rendelkezésemre egy régi, de még befejezetlen projektnek köszönhetően, így egyértelmű volt, hogy ezt fogom rátekergetni a lufira (hívjuk így). Nagyon változatos színeket lehet belőle kapni a boltokban, így mindenki megtalálhatja az otthonához, hangulatához, évszakhoz illő színeket.
Bevallom, ragasztóból nem igazán tudtam, hogy mit kellene keresnem. Utoljára talán általános iskolás koromban használtam Technokolt. Volt egy sejtésem, hogy decoupage ragasztót kellene vennem, így megvettem az elsőt, ami szembe jött velem. Azóta olvastam, hogy ezt lehet hígítani is vízzel, sőt van, aki egyenesen csak rizslisztet használ a ragasztáshoz. De én sem a hígítást, sem pedig a rizslisztet nem próbáltam még.
Matrac pumpára csak azért volt szükség, mert a vízibombát arra találták ki, hogy az ember lánya vízzel töltse meg, így felfújni elég nehéz volt, és nem is nagyon sikerült. Ez viszont nagyban megkönnyíti a dolgot, de azért nem feltétlenül van hozzá szükség.
Égősorból pedig azt rendeltem, amit az eredeti, Franciaországból érkező golyókhoz gyártanak. Ezt sajnos csak webáruházban találtam meg.
És akkor lássuk a folyamatot.
Amint felfújtam a megfelelő méretűre a lufit, körbetekertem a fonallal. Amint elég sűrűnek találtam, lekentem egy ecset segítségével ragasztóval. Körülbelül 12 óra száradásra van szüksége, de ha ki tudjuk várni a 24 órát, azzal csak jobb lesz. Ezt követően pedig csak ki kell lyukasztani a lufit, és rárakni az égősorra az elkészült kis lámpaburákat. Hozzám hasonló, kezdő decoupage ragasztozóknak mondanám, hogy először fehér lesz tőle az egész dolog, de utána visszakapja az eredeti színét, nem kell kétségbeesni;)
Én azt vártam, hogy a lufi ki fog pukkadni, miután kiszúrtam. De csak nagyon lassan leenged, kb 10 perc alatt. Tehát ne kezdjük el ész nélkül kiszedni a lufi darabkákat egy szemöldökcsipesszel… :D A lufi összefogja húzni magát, és egy darabban ki lehet húzni.
Még egy jó tanács: a labdára megfelelő lyukat tudunk vágni száradás után ollóval, hogy rá tudjuk húzni az égőre.
Szerintem nagyon jó hangulatot áraszt az őszi/téli estéken.